Calcium + Vitamin D3

Spastroje

Prej: $3.50

Ky ilaç i kombinuar përdoret për të parandaluar ose trajtuar nivele të ulëta të kalciumit në gjak tek njerëzit që nuk marrin kalcium të mjaftueshëm nga dietat e tyre. Mund të përdoret për të trajtuar gjendje të shkaktuara nga nivele të ulëta të kalciumit siç janë humbja e kockave (osteoporoza), kockat e dobëta (osteomalacia / rakitizmi), ulja e aktivitetit të gjëndrës paratiroide (hipoparatiroidizmi) dhe një sëmundje e caktuar muskulore (tetania latente). Mund të përdoret gjithashtu në pacientë të caktuar për t’u siguruar që po marrin mjaft kalcium (përfshirë gratë që janë shtatzënë, infermierë ose pas menopauzës, njerëz që marrin ilaçe të caktuara si fenitoina, fenobarbitali ose prednizoni).
Kalciumi luan një rol shumë të rëndësishëm në trup. Është e nevojshme për funksionimin normal të nervave, qelizave, muskujve dhe kockave. Nëse nuk ka kalcium të mjaftueshëm në gjak, atëherë trupi do të marrë kalcium nga kockat, duke dobësuar kështu kockat. Vitamina D ndihmon trupin tuaj të thithë kalcium dhe fosfor. Pasja e sasive të duhura të vitaminës D, kalciumit dhe fosforit është e rëndësishme për ndërtimin dhe mbajtjen e kockave të forta.

Përshkrim

PËRSHKRIMI
Ky ilaç i kombinuar përdoret për të parandaluar ose trajtuar nivele të ulëta të kalciumit në gjak tek njerëzit që nuk marrin kalcium të mjaftueshëm nga dietat e tyre. Mund të përdoret për të trajtuar gjendje të shkaktuara nga nivele të ulëta të kalciumit siç janë humbja e kockave (osteoporoza), kockat e dobëta (osteomalacia / rakitizmi), ulja e aktivitetit të gjëndrës paratiroide (hipoparatiroidizmi) dhe një sëmundje e caktuar muskulore (tetania latente). Mund të përdoret gjithashtu në pacientë të caktuar për t’u siguruar që po marrin mjaft kalcium (përfshirë gratë që janë shtatzënë, infermierë ose pas menopauzës, njerëz që marrin ilaçe të caktuara si fenitoina, fenobarbitali ose prednizoni).
Kalciumi luan një rol shumë të rëndësishëm në trup. Është e nevojshme për funksionimin normal të nervave, qelizave, muskujve dhe kockave. Nëse nuk ka kalcium të mjaftueshëm në gjak, atëherë trupi do të marrë kalcium nga kockat, duke dobësuar kështu kockat. Vitamina D ndihmon trupin tuaj të thithë kalcium dhe fosfor. Pasja e sasive të duhura të vitaminës D, kalciumit dhe fosforit është e rëndësishme për ndërtimin dhe mbajtjen e kockave të forta.

PËRBËRËSIT
Karbonat kalciumi, agjenti shtues: celulozë mikrokristaline; agjent anti-ngurtësues: kripëra të acideve yndyrore të magnezit, dioksid silikoni; kolekalciferol, agjent lustrues: dyll karnauba.
Përbërësit 1 tabletë 2 tableta
Vitaminë D3 5 μg (100% VRU*) 10 μg (200% VRU*)
Kalcium 400 mg (50% e VRU*) 800 mg (100% e VRU*)
* Vlera referente ushqyese

PËRDORIMI : 1-2 tableta në ditë për të rriturit.

Shënime
Nëse mjeku ju ka udhëzuar të merrni këtë ilaç, testet laboratorike dhe / ose mjekësore (p.sh., nivelet e kalciumit) duhet të kryhen periodikisht për të monitoruar progresin tuaj ose për të kontrolluar efektet anësore. Konsultohuni me mjekun tuaj për më shumë detaje.
Ushqimet e pasura me vitaminë D përfshijnë: produktet e qumështit të fortifikuara, vezët, sardelet, vajin e mëlçisë së merlucit, mëlçitë e pulës dhe peshqit e yndyrshëm. Vitamina D gjithashtu bëhet nga trupi si rezultat i ekspozimit në diell.
Ushqimet e pasura me kalcium përfshijnë: produktet e qumështit (p.sh. qumështi, kosi, djathi, akullorja), perime me gjethe jeshile të errët (p.sh. brokoli, spinaqi, bok choy) dhe ushqime të fortifikuara me kalcium (p.sh., lëng portokalli).
Ju mund të ulni rrezikun e sëmundjes së kockave duke qenë aktiv fizikisht, duke mos pirë duhan dhe duke shmangur përdorimin e alkoolit / kafeinës.

KUJDES
Të ruhet larg nga fëmijët!
Mos tejkaloni dozën e rekomanduar ditore!
Mos përdorni shtesën ushqimore si zëvendësim për dietën e shëndetshme dhe të balancuar.!

RUAJTJA
Tё ruhet në paketim origjinal, në vend të thatë, në temperaturë dhome!
Mos përdorni shtesën ushqimore si zëvendësim për dietën e shëndetshme dhe të balancuar.

Informacion shtesë

Sasia

30, 60

Forma Farmaceutike

Tablet

Qëllimi

Artriti & Nyjet

Brendi

Herb's

Vitamina & Suplemente

Shëndeti i kockave dhe nyjeve

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Calcium + Vitamin D3”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *